Prezentáciu sprostredkovala Mestská knižnica RS. Zanietený amatérsky archeológ – historik, Vladimír Gondáš našim študentom prečítal pripravenú prednášku o niekoľkých hradoch tohto regiónu. Zahltil nás informáciami o ich dejinách, majiteľoch, o význame i zániku.
Mnohé hrady, (napr. hrad Gemer), boli drevenými stavbami, preto sa nezachovali. O ich existencii svedčia len archívne dokumenty, popisy opevnenia a zvyšky obranných priekop či skalných valov.
Hrad Jelšava bol nekomitátny, t.j. nie župný a obranný, ale súkromný a jeho pôvod siaha do 1.polovice 12.storočia.
Šurice, nazývaný aj Soví hrad, ktorý spravovali a obývali hradní vojaci patriaci k Beckovu-Bludincu, nám prednášajúci predstavil aj v historických nákresoch.
Hrad v Hajnáčke stihol smutný osud. V 18.stor. Bol v dobrom stave, vhodný na reprezentatívne účely, no po požiari začal chátrať a obyvatelia z okolia ho ako ľahko dostupný stavebný materiál „rozobrali“. Nenávratne tak zničili časť minulosti, ktorou by v súčasnosti správa obce mohla šikovne spropagovať región a podporiť rozvoj poznávacej turistiky.
Druhá časť stretnutia bola osobnejšia, lebo pán Gondáš spomínal vlastné zážitky pri bádateľských vykopávkach, kuriozity historických zistení i nezvyčajné nálezy.
Napr. Majitelia hradu Hodejov, Kubinyiovci ako kompenzáciu za jeho stratu, po vyše 100ročnom súdnom spore, dostali územia Hnúšťa a Tisovec. Získali teda viac či menej?
Pán Gondáš prezradil, že dobrodružstvo a bádateľstvo v sebe prebudil „výbuchmi granátov“, ktoré ako chlapec z dlhej chvíle hľadal na hradných kopcoch, odkiaľ dával pozor na pasúci sa dobytok. Takto v zemi našiel starú muníciu i črepy, ktoré amatérsky zliepal do „pôvodnej keramiky“.
Študenti spozorneli, keď hovoril o náleze v Hajnáčke. Blízko hradnej kaplnky ho našli v špeciálne zabezpečenom hrobe, ktorý mal tvar fľaše so zúženým vrchným hrdlom, aby sa vykrádači nedostali k pokladu – striebornej rakve, až oslepujúco žiariacej cez úzky otvor. Našli sa v nej pozostatky, časť šľachtického odevu, pravdepodobne to bol hrob majetného člena rodiny Kubinyiovcov.
Pri svojej zdĺhavej práci, ktorú verejnosť nedoceňuje, objavili v hrade Hodejov „hmatateľné“ predmety potvrdzujúce existenciu bájnej Atlantídy. Artefakty sú uložené v múzeu v Budapešti.
V závere odpovedal na študentskú otázku – Koľko je na Slovensku hradov?
„ Neviem presne. Len v našom regióne je ich vyše 30, a to nepočítam hrádky a hradištia.“ HCh